Tattoo Event Pardubice: přijďte 16. listopadu zažít festival tetování, soutěží a uměleckých vystoupení!

Jak se zbavit tetování: různé varianty a jejich porovnání

redakce
11. 8. 2023 · 4 min. čtení · Tetování

Sdílet článek

Bolí odstranění tetování a jde to vůbec? Jsou nějaká omezení a existují různé možnosti? A jak vlastně vypadá kůže, ze které je tetování odstraněno? V tomto článku si posvítíme na všechno, co se točí odstranění kérek. 

Unáhlené rozhodnutí,
rozpitá kérka nebo nekvalitní provedení

Ze statistik vyplývá, že nejvíce tetování litují ti, kteří mají pouze jedno tetování. A taky že nejčastěji se odstraňují kérky, které jsou menších rozměrů a vznikly během jednoho sezení. Nejvíce také lidé litují tetování, která si nechali udělat v mladším věku – v naprosté většině případů byli mladší 30 let. Častým důvodem pro odstranění bývá nekvalitní provedení samotného tetování – vyblednutí, rozpitý obrazec, v nejhorším případě amatérská kérka od někoho, kdo nemá potřebnou praxi ani vybavení.

Co z toho vyplývá právě pro vás? Ještě než začnete googlit jak se odstraňuje tetování, je dobré věnovat čas spíš úvaze nad tím, jestli tu či onu kérku opravdu chcete. A jestli do ní chcete investovat odpovídající částku na několika sezeních s profi tatérem.

Je vůbec možné se tetování zbavit?

Jsou tetování, která se podaří odstranit úplně a nejsou pak vůbec vidět. U jiných to ale nejde – nebo to nejde tak snadno. Velmi záleží na tom, kdo kérku tetoval, na jaké místo a také do jaké hloubky. Poměrně dobře se kérky odstraňují v oblasti zad a nohou. Nejtrvanlivější jsou obrázky na kotnících, na zápěstí nebo třeba v dekoltu. Obzvlášť profesionální tetování se odstraňuje dlouho a je to poměrně finančně nákladné – mnohem víc, než pořízení samotného tetování. 

Jakými metodami se dá tetování odstranit?

Chcete být tetovaní, jen nechcete zrovna takový motiv, jaký vás aktuálně zdobí? Pak je možná dobré zvážit tzv. cover neboli překrytí větším a tmavším motivem. Máte našetřeno a počítáte s tím, že odstranění bude něco stát? Pak pro vás bude asi nejvhodnější odstranění laserem… V následujících kapitolách vás seznámíme i s dalšími metodami, kterými se tetování odstraňuje a odstraňovalo ještě předtím, než kliniky estetické chirurgie začaly pracovat s tolik vychvalovanými lasery. 

Občas je nejsnazší původní tetování překrýt novým motivem

Vždy ale záleží na tom, v jakém stavu aktuální tetování je. Někdy se stane, že vás tatér odmítne, protože není schopný daný obraz přetvořit. Typicky se jedná o tribaly – sytá černá tetování – která prostě jen tak předělat nelze. Zajděte si na konzultaci do jednoho nebo dvou studií, ať vám poví, co a jak. Někdy vám nezbyde nic jiného než kombinace metod – například několik sezení na laseru, který napomůže zblednutí a snazšímu přetvoření. 

Mechanické vybroušení neboli výbrus

Častou, ale zároveň velmi bolestivou metodou, je tzv. výbrus, který se provádí v lokální anestezii pomocí solných krystalů nebo abrazivního papíru. A pozor, i samotné vybroušení nezaručuje, že se tetování na 100 % zbavíte. V tomto případě existuje také vysoké riziko vzniku jizvy a obecně komplikací, které souvisí se samotným hojením rány. Pokud trpíte poruchami pigmentace nebo vám snadno vznikají jizvičky z běžných poranění, pak pro vás obroušení není vhodné. Kde naopak výbrus může pomoct je tetování v odstínech červené a žluté. 

Kryoterapie neboli zmražení tekutým dusíkem

Metoda, která je vhodná pro menší plochy. Oblast, kde je tetování, se zmrazí a vypálí tekutým dusíkem. Na kůži vzniknou omrzlinky a puchýře, které se vyloupnou a vznikne rána, která se pak hojí do jizvičky. Možná tento postup znáte, protože vám vypalovali bradavici či nějaký kožní výrůstek – defacto se jedná o stejný postup. Tato metoda není vhodná pro větší tetování a barevné kérky, které obsahují žlutou a zelenou barvu.  

Chirurgické odstranění neboli vyříznutí

Opět metoda, která je vhodná spíše pro malá tetování. Tetovaná plocha se v lokální anestezii vyřízne a kůže znovu sešije. U menšího tetování to lékaři zvládnou během jednoho sezení, u větších je potřeba série návštěv. I v tomto případě platí, že na konci budete bez kérky, za to s jizvou.

Nejpohodlnější, ale také nejdražší metodou je laser

Odstranění tetování se provádí speciálními lasery – erbiovými, frakčními CO2 lasery a tzv. alexandritovými lasery, ve kterých paprsek vzniká v drahokamu alexandritu. Každý laser se hodí na jiný typ tetování. Lasery lidově řečeno rozstřelí barevné pigmenty a tělo je vstřebá. Každý typ vyzařuje světlo různé vlnové délky, takže je specialisté volí podle toho, jakou barvu je třeba odstranit. Nejlépe lze laserem odstranit černé, šedé nebo modré tetování. 

Jak laserové odstranění kérky funguje? Paprsek laseru pozná tetovací inkoust, ten rozbije a rozloží na malé částice. Ty jsou pak postupně odplaveny lymfatickým systémem, nebo se sloupnou s povrchovými stroupky, ze kterých narozdíl od jiných metod nevznikají jizvy.  Pigmenty se nachází v několika vrstvách a laser je musí zasahovat postupně, proto není možné tetování vymazat za jednu návštěvu. Odstranění laserem může být lehce bolestivé, před zákrokem vám ale personál nanese anestetickou mast, která nepříjemné projevy tlumí. 

Výsledný efekt „rozstřelovacích“ laserů i počet zákroků závisí na mnoha faktorech – na hloubce barvy v pigmentu, složení barviva použitého při tetování  stáří tetování a hlavně velikosti tetované plochy. Připravte se na to, že pro odstranění toho amatérského jsou zapotřebí 2–3 ošetření. U profi tetování to může být 3–9 sezení a v extrémních případech i více. Navíc je potřeba udržovat 4–5týdenní pauzy na hojení mezi jednotlivými sezeními. 

Nejčastější mýty,
které se pojí s odstraněním tetování

Každé odstranění bolí

Vyříznutí nebo výbrus bolí. Ale v případě kvalitního laseru je samotný zákrok spíš jen nepříjemný než bolestivý. Jediné, co vás bude možná bolet, je celková částka za odstranění. 

Každé tetování se dá odstranit

Ne vždy. Záleží hlavně na kvalitě inkoustu a preciznosti provedení – tedy na tom, jestli vám kérku dělá profík, nebo amatér. Profesionální tatéři používají kvalitnější inkoust a aplikují jej do větší hloubky. A takové tetování je na odstranění náročnější. Další komplikací je i barva – černé, šedé nebo tmavě modré tetování půjde odstranit snáz než to, které obsahuje červenou, zelenou nebo žlutou barvu. I v případě, že se rozhodnete pro laser, není zaručeno, že odstranění bude na 100 %. 

Malou kérku odstraním i doma

V diskuzních fórech se to hemží návody na to, jak si kérku odstranit hezky doma za pár korun. Nejčastěji narazíte na návody, které ponoukají k aplikaci krémů s vysokým množstvím hydroxykyselin nebo látek na bělení pleti. Recepty na odstranění solným roztokem, jódem, peroxidem vodíku nebo dokonce bělidlem rozhodně nedoporučujeme. Ačkoli to vypadá jako snadná cesta, je to zdraví nebezpečné a koledujete si miminálně o to, abyste na daném místě měli ošklivou ránu nebo jizvu. 

Nejlepší doba na odstranění je podzim a zima

Tak, jsme na konci. Možnosti znáte. Kdy je správná doba na to naplánovat samotnou akci? V ideálním případě to proveďte v období, kdy nevystavujete kůži přímému a prudkému sluníčku. Na zákrok nechoďte ani v případě, jestli máte oblast kolem kérky odřenou, popálenou, nebo jakkoli narušenou. Po zákroku je pokožka citlivější a hrozí také riziko infekce, tak na to myslete. V případě odstranění platí velmi podobná pravidla jako v případě samotného tetování – žádné koupání, sauna a zvýšená hygiena.

Komentáře 

Zatím žádné komentáře, buď první!

Napsat komentář

×