V červnu pořádáme v Olomouci tatérskou soutěž pro všechny nováčky v oboru, zve Vojta Havránek na akci Rookie Tattoo Day 2024

redakce
1. 12. 2023 · 4 min. čtení · Rozhovory

To se líbí 0 lidem.

Sdílet článek

Pořadatelé Tattoo Expo Haná přichází s unikátním projektem, který v ČR nemá obdoby. 29. června 2024 pořádají v prostorách olomoucké Flóry konvent pro tatéry a tatérky, kteří jsou v oboru noví. Řekli jsme si, že to je ideální příležitost udělat s Vojtou rozhovor o tom, jak to celé vzniklo a na co se můžete těšit. 

Ještě než se ponoříme do povídání o novém projektu Rookie, pojďme se pobavit o letošním ročníku Tattoo Expo Haná. Jaký byl?

Letošní Expo bylo vydařené, přijde mi, že je to každý rok lepší a lepší. Mám radost, když mi lidi říkají, že se těší a přijedou na celý víkend. Pro mě je zajímavé, že už jedeme pátým rokem a lidé se znají, potkávají se tady – atmosféra je velmi přátelská. Roste i počet studií, které přijíždějí z ČR i ze zahraničí, letos jsme měli 290 registrovaných účastníků, nakonec přijelo přes 260 z nich. Uspořádat dvoudenní akci už není úplně legrace, ale vždycky když vidím, jak se Olomouc naplní tatérskou komunitou, mám obrovskou radost. 

Kromě tradičních soutěžních kategorií jste letos uspořádali contest i pro juniory. Jak to vypadalo a jak to probíhalo?

Junior Tattoo jsem viděl na jedné akci v rámci doprovodného programu a přišlo mi to jako skvělý nápad, tak jsme to začlenili do klasického programu. Bylo to skvělé – pro děti, porotu i rodiče, které to sledovali z publika. Někteří porotci i říkali, že bychom mohli uspořádat celou konvenci jenom s dětmi 🙂

Byl to i impuls k tomu uspořádat Rookie?

Důvodů, proč pořádáme první ročník Rookie, je hned několik. Jedním z nich je členitost olomouckého výstaviště – různě velké pavilony a možnosti, které nabízí. Prostě jsem si říkal, že bych tam chtěl vymyslet něco dalšího. Dalším důvodem je ta reálná zkušenost pořadatele Expo konvence. Každý rok to vypadá tak, že se přihlásí studio, přijede jeden, dva tatéři… a pak třeba celé studio. 

Stává se, že pak s nimi přijedou i nováčci a tetují třeba volné návrhy. Ale málokdy se stane, že jdou do soutěže. Většinou v soutěži studia reprezentují vyhlášená jména, kteří tu profesi dělají 8, 10 nebo 15 let. Říkal jsem si, jak bych mohl dát šanci i lidem, kteří jsou v oboru rok, dva – a chtějí se posunout. 

Pro koho tedy Rookie Tattoo Day je, nebo naopak není?

Akce je pro nováčka, který má tatérský kurz, chce se účastnit tatérské akce, ale minimálně dva roky si na to netroufne. Horní hranici máme nastavenou tak, že osvědčení o získání profesní kvalifikace nesmí být delší než rok a půl. To znamená – jsem v oboru na začátku a chci zpětnou vazbu na práci, jestli to dělám dobře. A chci vědět, kam se posunout. 

Někteří jsou třeba v situaci, že tetují doma, sami – a hledají studio, do kterého by zapadli. Dost často se taky stává, že se bavím s tatéry a tatérkami, které se třeba chtějí přestěhovat do většího města, ale nemají tam kontakty, známé… Tohle všechno jsou situace, které by Rookie mohlo nováčkům pomoct posunout. Na druhou stranu to není pro lidi, kteří tetují už několik let. Psalo mi pár lidí, kteří to taky mají a chtěli se účastnit soutěže. Ptal jsem se, proč až teď? A oni na to – neměli jsem čas, nebyla energie…

Akce láká nováčky, kteří půjdou s kůží na trh. To může být zajímavé i pro zaběhlá studia, kteří shání nové posily do týmu. Je to tak?

Ano, a některá studia už mi i potvrdila, že přijedou. Přesně z tohoto důvodu. Podívat se na nové tváře, co dělají, jak to dělají. Seznámit se, navázat kontakty. Já sám to vnímám jako ideální příležitost pro neformální seznámení a pokec. Málokdo je dneska v situaci, že si udělá kurz, vezme si půjčku a otevře si studio. Spíš hledají parťáky, se kterými můžou spolupracovat, učit se jeden od druhého a tak. 

Vzdělávání tatérů a posun komunity… co dalšího Rookie nováčkům přinese?

Program se hodně točí kolem toho. A myslíme na to i v rámci soutěžních kategorií – Individual, Colour a Black & Gray. Jednou z cen je zaplacený stánek na Tattoo Expo Haná 2024. Ve hře je taky seminář od Davida Klvače, který patří mezi legendy české tatérské scény. Je to skvělý chlap, který se aktivně podílí na tom, aby obor rostl.

Postupně domýšlíme program a aktivity kolem, teď je klíčové, aby se mi přihlásilo dost tatérů a tatérek 🙂 Já jsem si prostě řekl, že chci vytvořit prostor pro lidi, kteří se chtějí posouvat, chtějí být součástí té komunity. Je to soutěž pro nováčky, kteří můžou soutěžit proti sobě rovným. Myslím si, že máme co nabídnout – máme kontakty, komunitu za zády a těším se, jak to celé dopadne. 

Vojtovi Havránkovi děkujeme za rozhovor,
pro čtenáře jen shrnujeme klíčové informace o akci.

Další info o programu Rookie Tattoo Day
Případně se rovnou registrujte
Seznam přihlášených umělců je dostupný online

Komentáře 

Zatím žádné komentáře, buď první!

Napsat komentář

×