Irezumi, Wabori, Horimono – ponořte se do tradic a symboliky japonského tetování

redakce
25. 11. 2023 · 4 min. čtení · Tetování

To se líbí 0 lidem.

Sdílet článek

Málokterý styl vyvolává tolik kontroverze jako právě japonské tetování. Jeho styl a subkultura má hluboké kořeny v japonské kultuře a historii. Jeho obdivatelé jej popisují jako velice komplexní a složitý systém motivů se symbolikou a hierarchií, který pojí umělecké řemeslo s mytologií, folklórem, spiritualitou i filosofií. Ti druzí o něm mluví jako o cejchu a také o úzkém propojení s nechvalně známým japonským podsvětím a gangem Yakuza. 

Historie japonského tetování má kořeny v dřevotisku

Abychom pochopili celou šíři tématu, je potřeba vyprávět příběh, který začíná o několik set dříve. Tradiční japonské tetování = Irezumi má své kořeny v dřevotiscích 17. a 18. století, konkrétně v umění klasických blokových tisků, ve kterých se objevovaly motivy přírody a lidových příběhů. Inspirace foklórem a zářivými bájnými motivy se dochovala dodnes – draci, květiny, ryby koi koi nebo bájní fénixové, to vše se z tisku postupně přesunulo na lidská těla. Dříve bylo Irezumi spjaté s kriminalitou – ten, kdo byl odsouzený za trestný čin, byl následně tetovaný.

Japonští tatéři Horishi se náročnému výcviku věnovali roky až desetiletí 

Zvládnutí tohoto umění vyžadovalo celou řadu dovedností. Od propracovaných uměleckých návrhů až po práci s původními nástroji. Možná to pro vás bude překvapení, ale skutečné tradiční japonské tetování vlastně není tetování, jaké známe dnes – tedy tetování strojkem. Horishi při tvorbě motivů používá speciální bambusový nástroj s jehlami, které jsou připevněné hedvábnou nití, složité detaily vykresluje speciálním inkoustem Nara nebo Zumi. Barva, která se používá, postupně zraje a vybarvuje se. Dalo by se říct, že se jedná o opačný proces než u klasického tetování, kde mohou barvy blednout. Čím je japonské tetování starší, tím lépe vypadá. 

Slovníček pojmů japonského tetování

Horishi = tatér, který ovládá tradiční techniku japonského tetování

Irezumi = je styl japonského tetování – vkládání inkoustu do kůže

Tebori (手彫) = označuje konkrétní techniku tetování, kdy se nevyužívá elektrický strojek, ale nástroj z bambusu zakončený jehlami, a tatér zapojuje obě ruce 

Horimono = používá se pro označení tetování celého těla, tzv. oblek

Irezumi je časově i finančně nákladné umění

Jak už jsme zmínili na začátku, irezumi patří mezi vůbec nejsložitejší a nekrásnější vzory, které můžeme v tetování najít. Pokud toužíte po skutečném a původním ztvárnění, tetování bude prakticky pokrývat celé vaše tělo vyjma dlaní, chodidel, krku a obličeje. Občas se vynechává také pruh uprostřed hrudníku. Tvorba Irezumi tak zabere řadu let, průměrná doba pokrytí se může pohybovat mezi 8 až 12 lety, jsou ale i tací, kteří to stihnou např. za 2–4 roky. Cena se pak logicky pohybuje v řádech vyšších stovek tisíc korun za kompletní tetování.

Wabori (和彫り) hraje v japonském tetování zásadní roli

Wabori (和彫り) je termín, který popisuje motivy a návrhy, na kterých stojí samotné japonské tetování. Draci, ryby, bájné mytologické bytosti – to všechno je zahrnuto v tomto termínu. Vedle toho se můžete potkat s termínem Youbori, což je termín, který vymezuje styl západních tatérů a motivů.

Kočka jako symbol štěstí

Talisman, který je považován za symbol štěstí a bohatství patří mezi časté motivy. 

Třešňové květy jako symbol nestálosti života

Drobný květ často uvidíte v japoských vzorech, tapetách i malbách – a je oblíbeným motivem i v tetování

Démoni a ďáblové

Motiv, který vychází z japonské mytologie. Nese s sebou poučení, že zlé skutky a nepravednost budou potrestány. 

Drak jako ochránce lidstva

Mocný mýtický tvor je v Japonsku vnímají pozitivně a je spojen s požehnáním a moudrostí. Japonci věří, že draci mají schopost ovádat živly, které lidem pomáhají. 

Foo Dog jako ochrana před zlem

Lví rysy, špičaté psí uši – psi Foo jsou strážní psi a mýtická stvoření, která hlídají chrámy, paláce a hrobky. 

Žába jako magnet bohatství a štěstí

Zvíře, které je úzce spojeno s tradičním japonským tetováním. Přináší do života bohatství, úspěch, štěstí a prosperitu. 

Jeřáb přináší mír a naději

Jeřábneboli senbazuru je spojovaný s prosperitou a mírem. Některé zajímavé legendy jeřáby zobrazují také jako bytosti, které představují moudrost, štěstí a dlouhověkost.

Had léčí a ochraňuje 

Hadi jsou však stejně jako draci považováni za ochránce a léčitele lidí.

Vlna jako alegorie života

Vlna přináší uvědomění, že život je plný vzestupů a pádů.

Fénix jako symbol znovuzrození

Bájný pták představuje spravedlnost a moc a má svým nositelům přínést štěstí.

Typické barvy používané při návrhu tradičního japonského tetování

Japonské tetování je charakteristické svou propracovaností a monumentálností. Mezi poznávací znaky patří silné, stínované pozadí (Gakubori, 額彫 ), které lemuje ústřední motiv a dekorativní orámování (Mikiri). Tetování je také proslulé svým stínováním (Bokashi) s propracovanými přechody a barevností. Jednou z nejtradičnějších a nejsilnější variací je kombinace černé a červené barvy. Japonci věří, že každá barva vyzařuje jiné vibrace a dodává umění tetování významnější symboliku.

  • Černá je spojována s mužností a silnými vlastnostmi.
  • Červená je spojována s vášní a intenzivními emocemi.
  • Bílá představuje čistotu, poctivost a mír – nebo také symbol nového začátku.
  • Žlutá je symbolem štěstí a prosperity.
  • Zelená je život, příroda a vitalita.
  • Modrá znamená přijetí a věrnost.
  • Růžová podporuje krásu a sílu.
  • Fialová je spojována se silnou mocí.

Tradiční japonské tetování v moderním hávu

Irezumi se neodmyslitelně zapsalo do kategorie umění v body artu, které  i dnes nosí výhradně muži. Původní motivy se postupně začaly proměňovat a transformovat do nejrůznějších nápodob. Zvířecí vzory, tribaly, nápisy… to všechno dnes najdete v nabídce tatérů, kteří tyto motivy přenášení na kůži ne tradiční technikou, ale pomocí klasického tetovacího strojku. 

Tím, že se tradiční japonské tetování předávalo z generace na generaci, je velmi složité dostat se do učení k němu, kdo ovládá to původní řemeslo. V České republice existuje jen pár tatérů, kteří se tomuto umění věnují, a pouze jeden z nich ovládá onu prastarou techniku vkladu barvy pod kůži. Jmenuje se Karel Charlie Doležal a žije v Ostravě. Pokud vás tematika japonského tetování zajímá víc, přečtěte si tento povedený rozhovor nebo navštivte jeho stránky

Komentáře 

Zatím žádné komentáře, buď první!

Napsat komentář

×