Tetování nebo také hovorově kérka dnes patří mezi rozšířenější formy uměleckého zdobení těla. Defacto se jedná o druh kresby, která je trvale nebo dočasně vpíchána do kůže.
V minulosti bylo tetování často spojováno s náboženským uctíváním, rituály, nebo také způsobem označení členů určité skupiny či zvýrazněním společenského postavení. V dnešní době se stává stále více populární jako způsob vyjádření osobní identity.
V dávných dobách se tetování provádělo různými technikami, včetně bodání nebo vpichování. Dnes se obvykle provádí pomocí inkoustu, barviva či pigmentu, při kterém se látka vpichuje do pokožky pomocí speciálního nástroje.
Ve starověku se význam a účel tetování lišil napříč kontinenty
Tetování existuje již tisíce let, například staří Egypťané nosili tetování jako ochranné ozdoby spojené s jejich vírou a přesvědčením o magii. V jiných kulturách je tetování obřadem přechodu a je synonymem pro dědictví člověka. Pro některé lidi má tetování čistě kosmetický význam.
Ve starověku a středověku sloužilo například pro označení zločince – Čína, Japonsko, v klasickém Řecku bylo běžné jen pro otroky. V Římě sloužilo tetování jako způsob označení vojáků (zejména proti dezerci) a otroků. Vlivem křesťanství bylo tetování postupně zakázáno jako pohanský způsob prezentace názorů.
Během dobývání jižního Pacifiku kapitánem Jamesem Cookem Evropané tetování znovu objevili. A zcela logicky se stalo, že největšími průkopníky v tetování byli námořníci.
Vědci však odhalili ještě jeden důvod. Vyšlo najevo, že pro některé lidi ve starověkých společnostech mělo tetování spíše léčebný účel.
Léčebné tetování měla i nejznámější mumie světa
První důkaz o léčebném tetování lze nalézt na nejznámější mumii na světě, Ötziovi. Otzi, známý také jako „ledový muž“, je 5 300 let stará mumie objevená v Alpách v roce 1991. Jeho tělo je po tisíciletí uvězněné pod ledovcem poměrně dobře zachovalé a jeho kresby na těle zůstaly viditelné.
Ötziho tetování zahrnuje několik skupin krátkých čar na spodní části zad a kotnících a dva pruhy kolem levého zápěstí. Zajímavé je, že antropolog tetování Lars Krutak zjistil, že 80 % těchto tetování se překrývá s tradičními čínskými akupunkturními body, zejména těmi, které se používají k léčbě revmatismu a gastrointestinálních problémů. To naznačuje, že Otziho tetování mělo více než jen kosmetický účel.
Tetování děláme na trvalé a dočasné
Ať už je vaší motivací jeden z výše zmíněných důvodů – nebo dokonce jejich kombinace – je dobré vědět, že existují různé varianty, jak své tělo dobrovolně (či nedobrovolně) ozdobit.
Jaký je rozdíl mezi trvalým a dočasným tetováním?
- Trvalé tetování je obvykle bolestivé a vyžaduje několik sezení, než nabyde finální podobu. Je velmi odolné a je obtížné se ho zbavit, i když v dnešní době již existují poměrně bezbolestné metody, které jej dokáží odstranit.
- Dočasné tetování je vytvořené pomocí dočasného inkoustu nebo barvy, které se po nějaké době vymyje nebo vybledne.
Americká akademie dermatologů dělí tetování do 5 skupin
- Traumatická tetování způsobena zraněním.
- Amatérská tetování, která jsou poměrně chudá na umění či detail. Nejčastější metodou je použití indického inkoustu pod kůži a aplikace probíhá pomocí špendlíku.
- Profesionální tetování – ta se umísťují pomocí osvědčených metod určitého kulturního etnika, nebo je tvoří umělci pomocí tetovací pistole.
- Kosmetické tetování známé jako permanentní make-up – nejčastěji obočí, víček či rtů.
- Lékařské tetování, které se používá k vyznačení trvalých orientačních bodů pro radiační terapii a aplikuje je ošetřující lékař.
Tetování je dnes běžnou součástí společenského života
V dnešní době je tetování vnímáno spíše jako určitý druh sebevyjádření a také jako módní prvek. Oblíbenost narůstá i díky tomu, že touto ozdobou se běžně pyšní celebrity, sportovci a pořadů a obsahu zabývajícího se tetováním neustále přibývá.
Pro některé lidi má tetování hlubší význam a symboliku. Může to být způsob, jak vyjádřit vlastní identitu nebo zájmy, nebo způsob, jak nést vzpomínky na blízké osoby nebo události. Pro jiné lidi jde o způsob, jak vyjádřit svůj vlastní styl nebo způsob, jak se odlišit od ostatních.
K rozšíření fenoménu tetování přispěl i nárůst ověřených a kvalitních tetovacích salonů a značný rozvoj tetovacích technik a barev. Tímto se tetování stalo i bezpečnější oproti dřívějšku, kdy podmínky a možnosti byly omezené a tetování vznikala tzv. doma na koleni.
Chcete udělat další krok?
Podívejte se, který z těchto populárních tetovacích stylů je pro vás ten pravý!
Mohlo by vás zajímat
Jak se stát tatérem nebo tatérkou v České republice?
Stačí jen skloubit talent, trénink a podnikavost. Zní to jednoduše? Ani ne, že. Ve skutečnosti je to pořádná dřina. Kvalitní práce a propracovaný návrh prostě něco stojí.
14. 9. 2024 · 4 min. čtení · Tetování
Strakonice zvou na 19. ročník Tattoo Jamu, domácká atmosféra zaručena
4. 4. 2024 · 4 min. čtení · Nezařazené
Jak si vybrat motiv a kde hledat inspiraci pro tetování?
20. 12. 2023 · 4 min. čtení · Tetování
Komentáře
Zatím žádné komentáře, buď první!