Tetování v létě: jak o něj pečovat a na co myslet dopředu?

redakce
27. 7. 2023 · 4 min. čtení · Tetování

Sdílet článek

Chcete se v létě pochlubit novým tetováním? Horké letní měsíce sice nejsou ideálním obdobím pro čerstvý inkoust, ale se správnou péčí a dostatečnými opatřeními to jde. Sepsali jsme pro vás 7 věcí, které mít na paměti, když se rozhodnete vyrazit do tetovacího salonu v letní sezóně. 

Mezi nejdůležitější zásady v péči o letní tetování patří ochrana přes sluncem, vodou a nečistotami. Psychicky se připravte na to, že se budete muset první dny až týdny hlídat, abyste do rány nedostali infekci. Druhé velké téma je koupání a opalování – pokud se zvládnete vyhnout veřejným koupalištím či rybníkům a víte, že zvládnete pobývat spíše ve stínu, můžete se pustit do akce. 

Připravte se dopředu a vše pečlivě naplánujte

I když vám budou kamarádi a okolí říkat, že na tetování se připravovat nemusíte, v létě to tak úplně neplatí. Chcete jet k moři, na vodu s partou nebo na fesťák? Všechny tyto plány vás můžou limitovat v tom, na jaký termín se objednat do studia. Ideální je, když se nejméně měsíc před akcí vyhnete intenzivnímu pobytu na slunci. Pokud se chcete nechat tetovat na přelomu prázdnin nebo začátkem září, neopalujte si během léta vybrané místo vůbec. Množství pigmentu v kůži totiž stejně jako alkohol nebo drogy v krvi ovlivňuje to, jak kožní vrstva, do které putuje inkoust, přijme tetovací barvu. 

2–3 týdny po tetování se obloukem vyhýbejte koupání 

A to platí pro moře, veřejné bazény, rybníky, řeky i biotopy. Tatéři mnohdy doporučují, abyste se pár týdnů pouze sprchovali a omezili i vanu doma. Čerstvé tetování je dost náchylné na nečistoty a bakterie – a veřte nám, že řešit infekci nebo zánět v létě opravdu nechcete. O koupání můžete začít přemýšlet ve chvíli, kdy se z tetování sloupou stroupky. 

Žádná forma slunečního záření. Tečka

Na opalování na sluníčku nebo v solárku na pár týdnů zapomeňte. Nové tetování prostě nesmíte vystatovat přímému slunečnímu záření nejméně měsíc. Když budete v létě venku, zakryjte kérku oblečením, šátkem či kšiltovkou. Po ruce mějte taky opalovací krém s SPF 50 a pravidelně se mažte. A to platí i v případě, že je slunce za mraky. Pamatujte si, že to děláte proto, že na sluníčku tetovací barvy rychle blednou a taky by vás čerstvé tetování pořádně pálilo. 

Hygiena je klíčová

V létě se potíte mnohem více než kdy jindy a navíc se pohybujete v prašnějším prostředí. A pot je dráždivý pro jakoukoli ránu, natož pro tetování. Snažte se tetování a jeho okolí udržovat v čistotě a suchu. Ideálně jej omývat pod sprchou pomocí antibatekteriálního mýdla a prostředků, které jsou pro ten účel vhodné. A vždy mějte po ruce čistý ručník, kterým tetování lehce osušíte. 

Tetování potřebuje výživu a hydrataci

Prvních 14 dní až 3 týdny používejte na tetované místo hojivou mast nebo hydratační krém. Vybírejte výrobky s panthenolem nebo lékařskou vazelínou, které udrží pokožku hydratovanou. Vyhýbejte se drsným chemickým látkám a produktům na bázi alkoholu, místo toho sáhněte po kvalitních produktech, které jsou šetrné k tetované pokožce. Na trhu jsou také speciální patentované fólie, které chrání před UV zářením. S výběrem vhodné Tattoo Aftercare vám pomůžou přímo v salonu. 

Regenerace kůže chvilku potrvá

Buďte trpěliví a nesnažte se hojení nového tetování urychlit. Neloupejte a nestrhávejte strupy – spíš se snažte místo pravidelně hydratovat. Svědění, pálení nebo štípání jsou úplně běžné symptomy hojení. Délka a proces regenerace je individuální, stejně tak se liší doba hojení u stínovaného tetování, barevného nebo černého tetování či pouhých linek. Ve chvíli, kdy tetování začne mokvat, poteče z něj tekutina nebo uvidíte známky začínající infekce, okamžitě volejte tatérovi nebo navštivte lékaře.  

Místa, která se vyplatí tetovat až na podzim

I na těle se najdou místa, která se vám prostě v létě nepovede dostatečně ochránit. Mezi nejrizikovější patří nárty, které se třou o pásky sandálů, a navíc u nich hrozí i infekce, protože v odkrytých botách jste s nárty příliš nízko u země, a tak i blízko zdroji prachu a dalších nečistot. To stejné platí i o rukou, obličeji, krku, uších nebo předloktí. Jestli chcete ozdobit některou ze zmíněných částí těla, raději si domluvte schůzku v salonu až na podzimní měsíce. 

Komentáře 

Zatím žádné komentáře, buď první!

Napsat komentář

×