Piercing narozdíl od tetování není trvalá proměna. Když vás přestane bavit, necháte si šperk odstranit a trubička postupně zaroste. Piercingový šperk už vám v dnešní době ve specializovaném studiu dokážou umístit na nejrůznější místa na těle.
Nejběžnějším druhem piercingu je vložení ozdoby do uší, pupíku, jazyka nebo nosu. Hned v závěsu se podle oblíbenosti řadí piercing obočí nebo rtu. Piercingem můžete ozvláštnit i intimní partie, ať už jste muž či žena.
Každé místo s piercingem je svým způsobem specifické. Bezpečnost, možné infekce, viditelnost, nebo také bolestivost při aplikaci – to všechno hraje roli. Přemýšlíte o tom, jakou část těla si nechat propíchnout? Možná vám pomůže následující článek.
Piercing v uších je jednou z nejrozšířenějších forem
Ušní piercing patří mezi nejoblíbenější zdobení. A i v tomto případě existuje hned několik možností, jak a kde jej umístit. Nejčastěji se šperk píchá do oblasti ušního lalůčku – jako alternativa či doplněk běžné náušnice.
Do stejné oblasti si můžete nechat umístit tzv. falešný piercing – tedy náušnici, která se aplikuje do běžné dírky – ale na první pohled vypadá jako roztahovač či paging. Oblíbenou volbou piercingu do ucha je taky piercing chrupavky v horní polovině ucha, případně na jeho vnitřní straně.
Jak probíhá aplikace a následné hojení ucha?
Piercing ucha je velmi podobný klasickému vpichu jako při aplikaci náušnice. Při výběru ozdoby máte takřka neomezené možnosti – jen je potřeba brát v potaz celkovou váhu šperku. U piercingu ušní chrupavky = Conch se poohlédněte na tzv. labredy či barbelly, u chrupavky do ušního kanálku = Tragus se hodí spíše labred.
V případě hojení piercingu v ušním lalůčku počítejte cca 10 týdnů, u chrupavky je hojení složitější a někdy trvá i jeden rok. Připravte se na to, že v obou případech musíte šperk nechat na místě po celou dobu hojení a nevyndavat ho.
Piercing nosu? Nejčastěji do levé nosní dírky nebo přepážky
Kroužek, pecka, kamínek, barbella – i v tomto případě platí, že nejdřív vybírejte umístění, až pak šperk. I díky znalostem ajurvédy se nejčastěji píchá do levé nosní dírky. Tomuto piercingu se také říká nostril piercing. Ze šperků jsou pro tento piercing nejvhodnější nosovky, labrety, ale skvěle vypadají i drobné kroužky.
Další populární způsob je pak propíchnutí spodního konce přepážky. V tomto případě se nosí zdobí nejčastěji tzv. barbellou.
Jak probíhá aplikace a následné hojení nosu?
Rýma, alergie nebo nachlazení, při kterém máte plné dutiny – to všechno jsou situace, kdy domluvenou schůzku ohledně piercingu určitě zrušte či přesuňte. Aplikace i hojení nosního piercingu je v tomto ohledu velmi specifické – právě kvůli možné infekci.
Nový piercing v nose se hojí přibližně 2 měsíce a je potřeba dbát na zvýšenou hygienu a čistění nosního prostoru.
Piercing obočí závisí na anatomii očního okolí
Líbí se vám kroužek v obočí? Pro úspěšný piercing v obočí je potřeba zvážit hned několik faktorů. Tím nejdůležitějším je oční okolí jako takové. Máte povislá víčka? Jaký máte tvar obočí? Je ploché? Hloubka a kvalita provedení totiž úzce souvisí s tím, kolik tkáně v obočí máte. A každý z nás je originál. Nejlepší bude, když se objednáte na konzultaci do některého ze studií, aby vám odborník řekl, jestli se tento typ ozdobení hodí právě pro vás.
Jak probíhá aplikace a následné hojení obočí?
Piercing do obočí se provádí kolmým vpichem od zevního koutku oka. Může být téměř kdekoliv v obočí, ale v rozsahu oka – kvůli nadočnicovému nervu. Jedna věc je aplikace, druhá je pak samotné hojení. Piercing v obočí je typický tím, že ozdoba putuje i v případě, že je vpich proveden správně. Posouvá se, někdy může i vypadnout… A je dobré se na to připravit předem a vybrat i vhodný šperk. Takový, který je lehký a má optimální tvar – například titanový kroužek či barbella.
Hojení obočí trvá zhruba 2 až 4 měsíce – a odvíjí se i od toho, jak se o piercing staráte a pečujete o oční okolí.
Piercing jazyka se pořád drží na špici
Pro někoho šokující a provokativní, pro ty druhé nenápadný piercing, který většinu lidí ani nebolí. Nejčastěji se vpich provádí uprostřed jazyka, další možností je umístění šperku na straně jazyka. A může být i vícenásobný –například 2 ozdoby v řadě za sebou. Nejpoužívanějšími ozdobami v případě piercingu do jazyka jsou rovné kovové barbelly z chirurgické oceli. Po zhojení vpichu můžete začít experimentovat s různými typy ozdob.
Jak probíhá aplikace a následné hojení jazyka?
Vlastní piercing jazyka se provádí dvojím způsobem – buď shora dolů, nebo obráceně za pomoci kleští, s možností použití znecitlivujícího spreje. Klíčové je správné umístění a volba velikosti prvního šperku. V případě, kdy je šperk umístěn příliš vpředu, může docházet k narážení spodní kuličky do dásní. V opačném případě, kdy je ozdoba naopak umístěna příliš vzadu, může vyvolávat přílišný otok nebo dráždění uzdičky.
Připravte se také na to, že ozdobu budete moci postupně měnit podle toho, v jaké fázi hojení je. Celková doba hojení, pokud nedojde ke vstupu infekce, trvá asi 10 až 14 dní.
Piercing do rtu a do okolí úst je náročnější na hygienu
Piercingem v okolí úst se rozumí piercing na horním nebo spodním rtu. Mezi oblíbené umístění patří propíchnutí horního rtu, šperk je vycentrovaný na prohlubeň pod nosními dírkami. Populární je i piercing ve spodním rtu či bradě. Tento typ piercingu je náročný na péči a celkovou hygienu. K aplikaci se vybírají vždy šperky, které jsou o trochu větší – z důvodu lepšího čištění a kvůli otoku v místě vpichu.
Jak probíhá aplikace a následné hojení?
Způsoby jsou dvojí – buď šikmo na horní ret, nebo doprostřed brady. Před i po zavedením je nutná kontrola, že spodní část labredu nedráždí mezizubní prostory, dásně a ani rty. A u piercingu brady je z toho stejného důvodu potřeba zkontrolovat uzdičku.
Po aplikaci je potřeba vpich ošetřovat 2x denně antibakteriálním mýdlem a 2x týdně aplikovat zábal solným roztokem. Šperk by měl zůstat ve rtu alespoň 3 měsíce, aby nezarostl nově vytvořený kanálek.
Piercing pupíku je vhodný jen pro určitý typ bříška
Nejběžnější forma piercingu pupíku je propíchnutí kožní řasy v oblasti těsně nad pupíkem. V případě umístění piercingu do pupíku platí, že ozdoba musí být umístěna kolmo směrem dolů – tedy tak, aby příliš nezapadala do jamky a zároveň netrčela směrem ven. Piercing pupíku je velmi specifický, někteří kandidáti na tento typ piercingu nemají pupík ve stavu, který by předurčoval správné zahojení.
Mezi šperky, které jsou vhodné pro tento typ piercingu, patří banánky (Navel bananabells) či kroužky. Ideální materiál je chirurgická ocel nebo titan. Stříbro a zlato se naopak vůbec nehodí pro čerstvý vpich.
Jak probíhá aplikace a následné hojení pupíku?
Aplikaci lze provést jen tehdy, když je nad pupíkem dostatek volné tkáně. Kdyby bylo tkáně málo, hrozilo by vlivem zevního tlaku odvrhnutí šperku. Také je dobré myslet na to, aby byl šperk vycentrovaný a nepřekážel při pohybu či propnutí. Hojení trvá 6 až 8 týdnů a je vhodné se šperkem opatrně otáčet v teplé vodě.
Tak už máte jasněji? Doufáme, že ano.
Méně typickým formám piercingu, hojení nebo samotné historii tohoto zdobení se budeme věnovat v následujících týdnech.
Mohlo by vás zajímat
Jak se stát tatérem nebo tatérkou v České republice?
Stačí jen skloubit talent, trénink a podnikavost. Zní to jednoduše? Ani ne, že. Ve skutečnosti je to pořádná dřina. Kvalitní práce a propracovaný návrh prostě něco stojí.
14. 9. 2024 · 4 min. čtení · Tetování
Strakonice zvou na 19. ročník Tattoo Jamu, domácká atmosféra zaručena
4. 4. 2024 · 4 min. čtení · Nezařazené
Jak si vybrat motiv a kde hledat inspiraci pro tetování?
20. 12. 2023 · 4 min. čtení · Tetování
Komentáře
Zatím žádné komentáře, buď první!