HandPoke vychází z tradičních metod tetování

redakce
6. 11. 2023 · 4 min. čtení · Tetování

To se líbí 0 lidem.

Sdílet článek

Rukáv, poloviční rukáv, black & white… když už si myslíte, že jste viděli všechno, najednou narazíte na umění ručního tetování. Co to je? Jak moc to bolí oproti klasice? A jak dlouho vydrží? To všechno se dozvíte na následujících řádcích. 

Tetování bez strojku jako rituál

Starověké kultury po celém světě začleňovaly tetování do svých tradic od nepaměti, handpoke tetování se v undergroundových subkulturách začíná více objevovat až v 70. letech minulém století – to hlavně v USA a Anglii. HandPoke je v podstatě volnou návazností na tyto tradiční metody, které můžete vidět napříkad u maorských či amazonských kmenů. Rituál, duchovní přesah a možnost sebevyjádření – to je něco, co navrací tatéry a tatérky po celém světě zpět k prastaré metodě tetování bez strojku. 

Jeden vpich za druhým postupně vytvoří výsledný obraz

V Evropě se ujal pojem handpoke, za oceánem zase Stick’n’Poke  – tak jako tak se jedná o tetování bez strojku, který v sobě ukrývá punc rebelie a DIY. Místo strojku tatéři namáčí jehlu do inkoustu a bod po bodu vpíchávají barvu do kůže. I když to může znít punkově, v licencovaných studiích to funguje na stejné profi úrovni jako v případě tetování strojkem. Sterilní prostředí, maximální soustředění, komunikace mezi klientem a mistrem tatérem. 

Ruční nebo strojové tetování?

Častou mylnou představou o handpoke tetování je, že musí jít o jednoduchou, jednobarevnou práci s tečkami. To je sice pravda, protože tato metoda se k takové estetice hodí, ale v dnešní době umí zkušení tatéři napodobit výrazné linie, barvy i stínování. A pokud jde o místo na těle, ruční vpichování si v ničem nezadá s místy vhodnými pro elektrický tetovací strojek. Ve skutečnosti bude handpoke daleko vhodnější na místech jako jsou třeba prsty nebo velmi citlivé plochy. 

Jak dlouho handpoke tetování vydrží?

Krátká odpověď zní – napořád. Pokud handpoke provádí profík, inkoust se ukládá stejným způsobem do podkoží jako v případě strojového tetování. A stejně tak platí, že když se o něj nepečuje, může vyblednout. Někteří lidé se rozhodují pro handpoke tetování vědomě – právě v případě rukou, protože má potenciál vydržet mnohem déle. 

Kérka během jednoho sezení, nebo víc?

Až si budete vybírat motiv, myslete na to,  že toto tetování je prováděno opravdu vpich za vpichem, je vhodnější vybírat obrázky drobnější a méně složité. Protože se jedná o ruční práci, která stojí na preciznosti a šikovnosti tatéra, většinou je celý proces o trochu delší než u tetování strojkem. Občas je totiž potřeba opakovat práci na některých místech, kde je potřeba podle předlohy vytvořit intenzivnější linie nebo stínování. Jednoduché a drobné motivy zaberou pár hodin, složitější a sofistikované předlohy potřebují několik sezení.

Jak se čerstvé handpoke tetování hojí?

Co se týče hojení, je tato metoda mnohem šetrnější, než klasické tetování strojkem. Nejen, že kůže při výkonu méně krvácí, zároveň se celková doba hojení krátí. Obecně vzato je to plus mínus 2 týdny. Čím menší je poranění kůže, tím rychlejší je rekonvalescence. Zároveň je potřeba dodržovat stejná pravidla jako v případě klasického tetování. Nedoporučuje se máčení ve vodě, bazénu nebo pobyt sauně, stejně jako pobyt na slunci. 

Hledáte inspiraci? Mrkněte k nám do Handpoke galerie.

Komentáře 

Zatím žádné komentáře, buď první!

Napsat komentář

×