Jak se stát tatérem nebo tatérkou v České republice?

redakce
14. 9. 2024 · 4 min. čtení · Tetování

Sdílet článek

Stačí jen skloubit talent, trénink a podnikavost. Zní to jednoduše? Ani ne, že. Ve skutečnosti je to pořádná dřina. Kvalitní práce a propracovaný návrh prostě něco stojí. Vaše budoucí zákazníky, ale v první řadě hlavně vás.

Stát se profesionálním tatérem či tatérkou totiž není jen tak. Už od samého začátku, kdy se člověk rozhodne, že chce něco takového dělat, potřebuje spoustu energie, tréninku a v neposlední řadě i hroší kůži, aby mohl povolání vykonávat oficiální cestou.

Možná máte před s sebou vizi tatérského studia a vybrané klientely, která bude chodit jen a jen za vámi. Ale hned na začátek je potřeba říct, že tatérství je práce jako každá jiná. A navíc je to živnost, které musíte věnovat hodně času. Jestli to myslíte s tatérským řemeslem vážně, přečtete si, co všechno vás na cestě za vysněnou profesí čeká.

V první řadě to chce kreslit a důvěřovat vlastním schopnostem

Někdo je přirozený talent, většina lidí ale musí trénovat a zkoušet. Výtvarné cítění je základ, pokud si chcete vytvořit vlastní rukopis a nechcete jen kopírovat ostatní nebo strýčka Googla. Bude se vám hodit, když kromě kresby a malování rukou zvládnete pracovat i s počítačem a jednoduchými grafickými programy. Kreslit, skicovat, brousit techniku, zkoušet pořád dokola – to je běžná praxe i zkušených tatérů. A co teprve těch, kteří začínají.

Ruku v ruce s tím jde trénink se strojkem

Mít zmáknutou techniku s tužkou je jedna věc, trénink s tetovacím strojkem druhá. Práce s ním je náročnější, pomalejší a vyžaduje trpělivost a představivost. A ne každému to jde  stejně dobře jako s tužkou nebo fixem na papíře. I v tomhle případě je důležitý kažodenní trénink různých tetovacích technik. Někdo začíná na banánu, někdo na pomeranči, někomu vyhovuje prasečí kůže. Když získáte grif a jistotu – zejména pokud jde o hloubku vpichu barvy – můžete začít tetovat živé bytosti. Poprvé nečekejte zázraky, podruhé to bude lepší… a s každým dalším tetováním se bude zlepšovat.

Mistři v oboru jsou zdatní obchodníci a dobří posluchači

Být úspěšným tatérem či tatérkou není jen o technické stránce, ale také o rozvíjení mezilidské komunikace a obchodním talentu. Komunikace s klienty, naslouchání jejich potřebám a převádění nápadů do krásnýc návrhů jsou stejně důležité jako samotná realizace tetování. Obchodní stránka věci, marketing, promyšlená cenotvorba a práce na osobním brandu v oboru je klíčová.

Co potřebujete k tomu, abyste mohli tetovat?

Pro začátek je potřeba mít patřičné tetovací vybavení. To, jaký druh strojku si vyberete, je jen na vás. Určitě budete potřebovat tetovací křeslo, nastavitelnou židli a pořádné světlo, abyste viděli všechny detaily tetování. Další velký balíček tvoří hygienické zázemí a věci, které potřebujete před, během a po tetování. Co tam máme dál?

Barvy, kterých existuje celá škála. Rukavice, bez kterých prostě tetovat nemůžete a ani nechcete – protože infekce. Kvalitní vazelína, s kterou se tetování během práce promazává. Papírové utěrky, obtiskovací papír, kam tetování překreslíte a poté obtisknete na kůži nebo na freehand fixu na kůži… a pak taky závěrečnou folii na hojení, pokud to bude potřeba. Dneska už existuje celá řada e-shopů, kde všechno seženete – a kde vám osobně poradí přímo prodávající, kteří mají velmi dobrý přehled o sortimentu.

Co potřebujete k tomu, abyste mohli oficiálně vykonávat profesi?

Trocha teorie pro začátek. Živnostenský zákon o tetování a piercingu říká že: „jde o činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže, popř. o dekorativní výkony na zdravé lidské kůži s cílem estetické úpravy jejího vzhledu, při kterých je porušována celistvost kůže. Vpracovávání zdravotně nezávadných cizorodých látek jako pigmentů, kovových předmětů a jiných materiálů do kůže pomocí sterilních nástrojů a speciálních přístrojů nebo pomůcek na jednorázové použití. Provádění permanentního make-upu, tetováže, piercingu, nastřelování naušnic a podobně.“

Pro získání živnostenského listu, který je na činnosti vázané, musíte splnit zákonem dané podmínky. V tomto případě to jsou: „Odborná způsobilost podle § 8 odst. 2 nebo § 3 odst. 1 vyhlášky č. 77/1981 Sb., o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví, obor: všeobecná (zdravotní) nebo dětská sestra nebo porodní asistentka (ženská sestra) nebo lékař, nebo vyučení v oboru kosmetička a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné způsobilosti pro tyto činnosti vydaný institucí akreditovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nebo Ministerstvem zdravotnictví.“

A teď ta realita pro smrtelníky. Pro to, abyste mohli získat živnost na piercing a tetování, musíte být – lékař, nebo zdravotní sestra, případně kosmetička s kurzem na “porušování integrity lidské kůže”. Toto řešení ale není úplně dostupné, proto máte defacto pouze dvě možnosti, jak se stát profesionálním tatérem či tatérkou. 

Zaplaťte si kurz, nebo si najděte odpovědného zástupce, který ho už má

V dnešní době se tatérský kurz dá absolvovat v každém větším městě a zaplatíte za něj zhruba 40–50 tisíc. Po úspěšném zakončení kurzu získáte akreditaci a profesní kvalifikaci. Je dobré říct, že absolvování kurzu z vás automaticky nedělá úspěšného živnostníka. Podnikat v tetování není jen tak, musíte se řídit zákonem a pravidly, než vám živnostenský list vydají. A úřady si zákon vykládají různě a stanovují si různé podmínky. Nejčastěji je to právě doložení systematické praxe pod vedením odpovědného zástupce, který už oprávnění má. 

Práce ve studiu, nebo ve vlastním?

Pár překážek už jste překonali, ale další vás čekají. Záleží, jaká máte očekávání. Kde chcete pracovat? Chcete si založit vlastní tetovací studio? Kromě prostor a schválení hygieny budete potřebovat perfektní vybavení – a to není levné. Jestli se necítíte na podnikání ve vlastním, můžete obejít studia v okolí, jestli nehledají další parťáky. Tak či tak – v tuto chvíli už budujete hlavně podnikatelské kompetence. Stavíte si značku, tvoříte si klientelu a věnujete energii nejen tomu, abyste byli dobří tatéři, ale aby vám fungoval byznys jako celek. 

Jestli čekáte nějakou kouzelnu radu na závěr, asi vás zklameme. Tatérské řemeslo je náročné, musíte se pořád učit, trénovat, zdokonalovat… a aby vám to fungovalo dlouhodobě, musíte se stát i dobrými obchodníky. Ale být svým pánem či paní a dělat něco, co vás naplňuje a baví… to za tu dřinu stojí.

Podrobnosti o rekvalifikačním kurzu.

Komentáře 

Zatím žádné komentáře, buď první!

Napsat komentář

×