Vše, co potřebujete vědět o piercingu do ucha 

redakce
1. 10. 2023 · 4 min. čtení · Piercing

To se líbí 0 lidem.

Sdílet článek

Piercing do ucha je jeden z nejoblíbenějších a zároveň nejvíc šetrných zákroků mezi piercingy. Pokud se rozhodnete pro vícero dírek v uchu či uších zároveň, můžete si náušnice poskládat podle libosti. V oboru existuje celá možností, kde a kam ušní piercing umístit. V tomto článku se seznámíme s nejčastějšími piercingy ucha jako je Lobe, Helix, Tragus, Conch, nebo třeba i s méně častými jako je Daith. 

Propichování uší má dlouhou a bohatou historii

Historie piercingu ucha sahá až do velmi dávné minulosti. V minulosti byly uši většinou propichovány z náboženských důvodů. Primitivní kmeny věřili, že duchové a démoni vcházejí do těla uchem a že jsou odpuzování právě kovem. Námořníci používali ušní piercing pro to, aby si zlepšili zrak. V mnoha společenstvích byl piercing ucha součástí rituálu dospívání. V současnosti je piercing ucha spíš estetickou záležiostí – bez ohledu na gender.

Nástřel nebo propíchnutí ucha?

Každá z metod má svoje pro i proti. Sice už je dávno vyvrácen mýtus o tom, že špatně píchnuté ucho může způsobit trvalé následky, ale i tak nechte provedení vždy na odborníkovi – piercerech, doktorech (ORL, pediatři) nebo vybraných zlatnictvích. Většina lidí se shoduje na tom, že je lepší si uši nechat propíchnout. U piercingu do ušní chrupavky (tzv. conch) je pak vpich přímo nutností. Cena za propíchnutí ucha je individuální, pohybuje se mezi několika stovkami až po nižší jednotky tisíc podle typu piercingu. Cena často zahrnuje také dočasný šperk z chirurgické oceli, který si po zahojení můžete vyměnit za svůj vlastní. 

Piercing můžete mít téměř v jakékoli části ucha

Lobe je piercing ušního lalůčku 

Nejčastěji prováděný piercing je ten, který prochází měkkou tkání bez chrupavky. Z hlediska fungování lidského těla nemá boltec žádnou funkci, je ale plný nervových zakončení. Piercing probíhá pomocí jehly či duté kanyly a umístění vpichu vždy záleží na konkrétním šperku – z titanu, chirurgické ocele, nebo třeba silikonu či dřeva. Oblíbenou technikou je tzv. roztahování ušních lalůčku, kdy se vpich postupně roztahuje pomocí kroužků či podkov, později pak přichází na řadu roztahováky a tunely. 

Helix je piercing u horního okraje ucha

Helix piercing patří nejpopulárnější varianty vpichu, který si můžete nechat aplikovat. Jedná se o vpich, který se provádí u horního okraje ucha. V první fázi se do vzniklé dírky umístí rovný šperk, aby se místo dobře zhojilo. Po několika týdnech si můžete do ucha dát ozdobu, jaká se vám bude líbit – kroužek, podkovu… a dokonce nemusíte skončit jen u jednoho šperku.

Můžete si také nechat propíchnout více dírek – mluvíme pak o double nebo triple helixu. Existují různé typy provedení – jedno je standardní šroubovice u horního okraje ucha, v druhém případě je šroubovice v přední části ucha. Umístění šperku vždycky souvisí s tím, jaký tvar ucha máte a také na struktuře chrupavky. 

U helixu počítejte s poměrně dlouhou dobou hojení, někdy trvá i 4–6 měsíců. 

Daith je piercing vnitřního ucha

Daith piercing se poprvé objevil už v 90. letech a jeho oblíbenost stále roste. Není však vhodný pro každého – záleží na celkové anatomii ucha. Na Daith se nejčastěji používají piercingové kroužky, činky či piercingová srdce. Daith piercing se provádí na vnějším okraji ucha chrupavky pomocí zakřivené jehly.

Tragus je piercing v blízkosti zvukovodu

Oblíbený, ale poměrně bolestivý. Tragus je latinský název pro malý výběžek, který leží přibližně v prostředku ucha – hned vedle zvukovodu. I tady při vpichu prochází jehla chrupavkou a na ozdobu se používají malé činky nebo kroužky. 

Conch piercing je propíchnutí chrupavky ucha

Conch znamená ulita – tedy ta část vnitřního ucha, která ulitu opravdu připomíná. Conch se aplikuje dvěna způsoby – vnitřím a vnějším. Vnitřní Conch se provádí ve vnitřní části ucha, která přiléhá ke zvukovodu. Vnější Conch potom vede skrz vnější část ucha.

Industrial piercing propojuje 2 nebo více bodů

Industrial spočívá v propíchnutí dvou nebo více bodů ucha a jejich následném spojení jedním šperkem. Na tento typ piercingu se nejčastěji používají rovné či různě zahnuté činky. Tento typ piercingu vede přes chrupavku, hojení je náročnější a občas se dělá tak, že se do každého vpichu umístí samostatný šperk, který se po zhojení vymění. 

Rook je ozdoba uvnitř ucha

Rook piercing je jedním z méně obvyklých piercingů uvnitř uší. Tragus a tzv. daith jsou obvykle populárnější volby, ale pokud chcete něco extra, pak to může být právě rook. I v tomto případě platí, že rozhodne až samotná konzultace – protože ne každé ucho je na rook vhodné. Šperky pro rook piercing zahrnují banánky, kroužky nebo podkovy, které se umisťují do záhybu nad vnitřní chrupavku ucha. 


Správná péče ovlivňuje kvalitu propíchlé dírky

I když piercing ucha patří k těm nejběžnějším, z článku vyplývá, že následná péče a hojení velmi záleží na tom, pro jaký typ piercingu se rozhodnete. Je potřeba důsledně dodržovat péči, čištění i vhodnou velikost šperku. Běžně se piercing v ušním lalůčku hojí přibližně 10 týdnů, ale v případě chrupavky to může být klidně i rok. Platí, že po dobu hojení se šperk nevyndává.

Pro správné hojení se doporučuje čistit ranku solným roztokem a vhodným mýdlem, s náušnicí v uchu lehce pohybovat a vše dělat jen čistýma rukama, byste si nezanesli do ranky nějakou infekci. Pokyny k péči byste měli dostat přímo na místě – od člověka, který vám piercing bude provádět. 

Komentáře 

Zatím žádné komentáře, buď první!

Napsat komentář

×